26.11.2014
Budovu ministerstva dopravy si v rámci dne otevřených dveří prohlédlo 1 367 lidí
Celkem 1367 lidí navštívilo v pondělí 17. listopadu budovu ministerstva dopravy, v níž za totality sídlil Ústřední výbor Komunistické strany Československa. Ministerstvo otevřelo budovu veřejnosti u příležitosti 25. výročí 17. listopadu. Návštěvníci si mohli prohlédnout reprezentativní místnosti úřadu, pracovnu ministra, unikátní podzemní kryt či prostory bývalého bytu Gustáva Husáka. Zájemci si mohli ministerstvo projít individuálně po vyznačené trase či s průvodkyněmi Pražské informační služby.


Budova dnešního ministerstva dopravy byla postavena kolem roku 1930 jako ministerstvo železnic a byla největší vládní budovou té doby. Během totality v ní sídlil Ústřední výbor KSČ. Prostory s pozoruhodnou předválečnou i komunistickou historii byly pro veřejnost poprvé otevřeny loni v říjnu. I v pořadí druhý den otevřených dveří ministerstva dopravy vzbudil velký zájem - úřad stejně jako loni navštívilo téměř 1400 lidí.

Svou činnost představily v rámci dne otevřených dveří samostatné oddělení BESIP i tři podřízené organizace ministerstva dopravy - Ředitelství silnic a dálnic, Správa železniční dopravní cesty a Ředitelství vodních cest. Svou expozici měl v místnosti velkého kolegia rovněž Odbor fundů EU, kde samotní pracovníci prezentovali Operační program Doprava a rozdávali bezpečnostní a informační předměty, jako jsou reflexní pásky a přívěšky, autolékárničky a autoatlasy. Návštěvníci se mohli seznámit také s fotografiemi z výstavby provizorních mostů v místech zasažených povodněmi a vyzkoušet si otočný simulátor dopravní nehody.

Budova ministerstva dopravy byla nejrozsáhlejším vládním objektem meziválečného Československa s 847 kancelářemi a sedmi kilometry chodeb. V roce 1960 sem přesídlil ÚV KSČ, a budova se tak stala svědkem řady událostí, které určovaly osud tehdejšího Československa. Zadržením generálního tajemníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka v jejích zdech v roce 1968 fakticky skončily naděje spojované s reformním pražským jarem. V sedmdesátých a osmdesátých letech pak budova sloužila špičkám komunistické strany v čele s prezidentem a generálním tajemníkem ÚV KSČ Gustávem Husákem. V současné době je objekt sídlem ministerstva dopravy a generálního ředitelství Českých drah.