20.2.2013
Obchvat otevřou do půl roku
Liberec – Nekonečné odkládání otevření nového úseku silnice ze Stráže nad Nisou do Krásné Studánky je nejspíš u konce. Ředitelství silnic a dálnic hodlá silnici první třídy otevřít v polovině letošního roku. Přeložku vysokého napětí, na kterou se čekalo několik měsíců, dokončil ČEZ koncem minulého roku. Otevření čtyřkilometrového obchvatu tak nic neblokuje.


„Přeložku dokončil ČEZ v prosinci 2012. To bránilo téměř dva roky dokončení stavby,“ popsala Deníku Nina Ledvinová, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR.
Podle mluvčí ředitelství je většina prací hotova. Závěrečné úpravy jsou v plánu na jaro. „Teď je, s ohledem na panující klimatické podmínky, technologická přestávka, přičemž stavba je z velké části hotová. Chybí jen napojení na stávající komunikaci na začátku úseku, vozovkové vrstvy na části trasy a část protihlukových stěn,“ popsala Ledvinová.
Dělníci by se měli na rozestavěný úsek silnice I/13 vrátit během března a dubna. Otevření úseku je plánováno na letní měsíce tohoto roku. Původní termín však zněl říjen 2011.
Krátký úsek vedoucí ze Svárova přes Stráž nad Nisou uleví hlavně Krásné Studánce. Přes ni denně proudí několik tisíc automobilů a většina řidičů si nedělá hlavu ani s přikázanou šedesátikilometrovou rychlostí.
„Z mého pohledu se dokončení silnice nemůžu dočkat. Jako řidič z povolání to beru jako velkou úsporu času. Každá uspořená minuta a koruna na naftě je dobrá,“ řekl Deníku Jan Voldřich. Podle něho si oddechnou předevšímřidiči kamionů.
„Nejhorším úsekem při cestě kamionem na Frýdlant je podjezd železniční trati v Krásné Studánce. Projede tam jen nižší náklaďák,“ dodal. Výškové omezení se týká kamionů nad 4,1 metru.
Stavba za více jak půl miliardy byla schválena už před necelými devíti lety. Stavět se mezi Svárovem a Mníškem začalo až začátkem roku 2009. Jedinou používanou částí nového obchvatu je zatím kruhový objezd před Mníškem. Ten za několik měsíců doznal drobných škod.
„Objezd je zatím v provizorním stavu. Dokončíme jej, až bude hotová přeložka ze Stráže do Krásné Studánky,“ řekl už dříve Josef Jeníček z Ředitelství silnic a dálnic.


Jak šel čas: Schválení záměru: červenec 2004 Výběrové řízení: říjen 2008 Zahájení stavby: březen 2009 Otevření: červenec 2013 ­ Otevření nového úseku se opozdilo kvůli nepřeložení vedení vysokého napětí. Přeložka byla dokončena koncem loňského roku.

Úsek o délce více jak čtyři kilometry vyjde Ředitelství silnic a dálnic na bezmála 681 milionů korun. Vybudováno muselo být devět mostů a tři protihlukové stěny.

Zdroj: Liberecký deník, 20. 2. 2013
Autor: Michael Daněk

Informace o projektu